Péče o Štěňátko
Krmení:
Krmit je třeba do věku 3 měsíců 4x denně, potom postupně ubírat a ve věku 7 měsíců krmím již jen jednou denně, nejlépe večer po procházce.
Čím krmit:
Tvaroh s mlékem a piškoty
Bílý jogurt
Krupicová instantní kaše (je možné na noc)
Kuřecí nebo hovězí libové maso s přílohou (rýže, těstoviny, vařená zelenina)
Granule pro štěňata máčené ve vodě nebo ve vývaru
Masové konzervy pro štěňata (kupovat jen menší balení, konzerva vydrží otevřená max.2 dny)
Jako doplněk je možné přidávat žloutek (bílek je pro štěňata nestravitelný), tvrdý sýr, vitaminové doplňky
Kde štěně spí:
Pelíšek umístit na místo, kde není průvan, pes vidí na páníčky, ale není na příliš frekventovaném místě. Nedoporučuji proutěné koše a pelíšky, protože nevydrží nápor štěněčích zubů. Nejlepší jsou plastové pelíšky s polštářkem nebo dekou (dají se omýt a polštář vyprat). Pokud štěně zvyknete na spaní v posteli (moc se jim to líbí), tak se to celkem špatně odvyká. První noc po přivezení štěněte domů bude pejsek určitě kňučet, protože se mu bude stýskat po sourozencích, mamince a známém prostředí. Mě se osvědčilo vzít si pelíšek k posteli a pokud začne štěně fňukat, rukou ho hladím a uklidňuji (v pelíšku, ne v posteli). Za 1-2 dny si štěně zvykne. Jinak je normální, že štěně spí cca 18-20 hodin denně, dospělý pes klidně prospí i 16 hodin denně. Při spánku psa zbytečně nerušte, stal by se z něj nervózní jedinec.
Péče o psa:
Koupání štěněte není nutné. Pokud přijdete z procházky a pejsek má špinavé bříško, stačí osprchovat teplou vodou bez mýdla a dobře utřít, aby štěně nenastydlo. Na oboječek a vodítko je třeba pejska postupně zvykat, ale nedoporučuji procházky do přeočkování ve 3 měsících. Až si pejsek zvykne na obojek, zkoušejte chůzi na vodítku. Od začátku navykněte štěně, aby netahalo za vodítko. Není to nic příjemné, když vás pes smýká sem a tam. Velmi důležité je naučení přivolání, jezevčík je sice tvrdohlavý, ale důsledností a zpočátku za odměnu se to dá zvládnout.